Külföldi utazás esetén különösen aktuális téma az utasbiztosítás. Vegyem? Ne vegyem? Melyiket vegyem? Mennyiért vegyem? Az utasbiztosítás megléte valóban elengedhetetlen, azonban az sem elhanyagolható, hogy az ahhoz kapcsolódó biztosítási fedezetek mennyire felelnek meg az adott út jellegének.

 

Az utasbiztosítás külföldön fellépő veszélyhelyzetek (pl. baleset, betegség, poggyászkárok) esetén nyújt kártérítést. Biztosított csak olyan személy lehet, aki rövid tartózkodás céljából külföldre utazik. Az életvitelszerűen külföldön élők, illetve a külföldön munkát vállalók lakóhelyük, illetve munkahelyük országára vonatkozóan nem köthetnek utasbiztosítást. Az összes hazai biztosítóra igaz általánosan, hogy az utasbiztosítást csak Magyarország területén, az utazás megkezdése előtt lehet megkötni.

A hazai biztosítók utasbiztosítási szolgáltatáscsomagja tartalmazza a külföldről magyar nyelven, éjjel-nappal elérhető asszisztencia szolgáltatást, valamint élet-, baleset-, betegség és poggyászbiztosítást. Szinte minden hazai biztosító alapcsomagja tartalmazza ezeken túl a felelősség- és jogvédelem biztosítást is. A biztosító az adott módozatban szereplő kockázatvállalási limitnek megfelelően téríti meg a külföldön fellépő orvosi és egyéb költségeket. A biztosítók kockázatvállalási limitjei termékenként eltérőek, minél nagyobb a biztosító kártérítéséi limitje, annál drágább az adott utasbiztosítási termék.

Államközi egyezmények

A TAJ számmal rendelkező kiutazók minden országban jogosultak sürgősségi orvosi ellátásra, de az igénybe vett szolgáltatások költségét az egészségbiztosító csak olyan mértékben téríti meg, mintha azt Magyarországon vették volna igénybe, ez általában a külföldi költség 10-15%-a. A gyógykezelés költségét a kórházban ki kell egyenlíteni, majd a hazatérést követően az egészségbiztosítási pénztártól kell igényelni a (részleges) térítését. A költségeket növelheti, hogy minden dokumentumról (számla, kórházi zárójelentés stb.) szakfordítást kell benyújtani.

Azon országokban, melyekkel kétoldalú államközi egyezmények vannak érvényben, a magyar állampolgárok sürgős esetben a feltétlenül szükséges mértékig jogosultak egészségügyi szolgáltatásra ugyanolyan térítési kötelezettséggel, mint az adott ország biztosítottjai. Az egyezmények kizárólag az állami kórházakra és kizárólag sürgősségi ellátásra érvényesek, még a rendelőkben dolgozó orvosok, akik egyébként nem magánorvosok, sem fogadják el a térítést az egyezmény alapján (pl. üdülőhelyek környékén is elsősorban rendelők találhatóak). Finnországban és Norvégiában minden orvosi ellátásért hozzájárulást kell fizetni. Külföldi utazás előtt mindenképpen ajánlatos betegségi és baleseti biztosítást kötni valamely üzleti biztosítóval. Az utasbiztosítások a sürgősségi baleseti, betegségi ellátáson túl számos hasznos szolgáltatást tartalmaznak (pl.: asszisztencia, poggyászbiztosítás, jogvédelem stb.). Figyelembe véve az egészségügyi ellátás magas árait külföldön, célszerű alaposan mérlegelni, hogy ezt a biztosítást milyen összeghatárig és milyen feltételek mellett kötik meg.

További információért keressen a lenti elérhetőségeken.